Niewyjaśnione tajemnice na temat cywilizacji Majów
Majowie byli złożonym społeczeństwem, które poczyniło znaczne postępy w architekturze, astronomii, matematyce, rolnictwie i piśmiennictwie. Jednak to, w jaki sposób osiągnęli taki stopień doskonałości, stanowi część tajemnicy cywilizacji Majów.
Kultura Majów zamieszkiwała dzisiejsze stany Tabasco, Chiapas, Quintana Roo, Campeche i Jukatan w Meksyku. Ponadto Belize, Gwatemalę, zachodni Honduras i Salwador. Cywilizacja obejmowała terytorium o łącznej powierzchni ponad 300 000 km2.
Po upadku cywilizacji Majów jej wspaniałe miasta i zabytki zostały opuszczone. W ten sposób znaczna część ich wiedzy popadła w zapomnienie, a kwitnące niegdyś miasta zostały ostatecznie pożarte przez dżunglę.
Odkrycie zabytków
Dopiero pod koniec XIX wieku kilka grup archeologów odkryło na nowo obiekty pozostawione przez kulturę Majów. W ten sposób stopniowo dołączały do nich różne instytucje, zafascynowane dokonywanymi co jakiś czas odkryciami.
Tak było w przypadku muzeów, które sponsorowały wykopaliska w Copán, a także inne prowadzone na półwyspie Jukatan. W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku odkryto i zidentyfikowano kalendarz Majów.
Od lat 30. XX wieku liczba i skala wykopalisk znacznie wzrosła. Stanowiło to wielki przełom w zrozumieniu tej cywilizacji. Wciąż jednak pozostaje wiele tajemnic cywilizacji Majów, które nie zostały rozwiązane.
Architektura – jedna z tajemnic cywilizacji Majów
Miasta Majów były zorganizowane wokół centrum, gdzie budowano kompleksy ceremonialne i administracyjne. Wokół tego centrum powstały dzielnice mieszkaniowe. Duże miasta miały nie tylko piramidy, pałace i budowle do gry w piłkę, ale także place, dziedzińce, systemy wodne i mury obronne. W wielu przypadkach budynki zdobiły rzeźby i malowane płaskorzeźby. Jednak jedną z największych tajemnic cywilizacji Majów jest to, jak tego dokonali, ponieważ uważa się, że nie rozwinęli oni zastosowania koła do transportu, nie mieli metalowych narzędzi ani specjalistycznych przyrządów pomiarowych.
Pisanie i czytanie
Cywilizacja Majów opracowała złożony system pisma, zwany glificznym, który był wówczas jednym z najbardziej zaawansowanych systemów na kontynencie. Dostęp do niej miała tylko elita, więc tylko oni z całej populacji umieli czytać i pisać.
Poznaj też ciekawą historię Śląska, o której wiele faktów znajdziesz na stronie https://www.wklobucku.pl.
Majowie zapisywali swoją wiedzę, rytuały i historię w księgach zwanych kodeksami, których prawdopodobnie istniały setki. Jednak tylko trzy z nich zachowały się w Europie do dziś. Pozostałe zostały zniszczone przez Hiszpanów podczas podboju. Ich zniszczenie było spowodowane tym, że stanowiły przeszkodę dla misjonarzy katolickich, którzy towarzyszyli wyprawom w ich pracy ewangelizacyjnej. W ten sposób ogromna część wiedzy została bezpowrotnie utracona. Pomimo wytężonej pracy ekspertów, którzy rozszyfrowali sporą liczbę napisów, znaczenie wielu innych nadal pozostaje nieznane. Ten szereg pytań bez odpowiedzi stanowi kolejną z tajemnic cywilizacji Majów.
Obserwatoria i astronomia
Obserwatoria były piramidami składającymi się z trzech budynków stojących naprzeciwko czwartego. Kompleks był idealnie ustawiony, aby zaznaczać równonoce i przesilenia.
Dzięki obserwatoriom i rozwojowi matematyki Majowie prowadzili drobiazgowe badania astronomiczne i rejestry różnych ciał niebieskich. Opisywali ruchy księżyca, słońca, Wenus, Jowisza, Marsa, Merkurego i wielu gwiazdozbiorów. Rejestrowali również między innymi zaćmienia słońca i księżyca.