Broń gładkolufowa, czyli jaka?
Broń do udziału w zawodach strzeleckich i amatorskiego uprawiania sportu cieszy się dużym zainteresowaniem. Szukają jej głównie osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z bronią palną. Na początek dobrym wyborem jest strzelba gładkolufowa, która jest łatwiejsza w obsłudze. Co charakteryzuje broń gładkolufową? Jak ją wybrać?
1. Broń gładkolufowa – charakterystyka
2. Broń gładkolufowa kiedyś i dziś
3. Jak wybrać strzelbę gładkolufową dla siebie?
Strzelby gładkolufowe są dobrym wyborem dla osób, które chcą nauczyć się strzelać do tarczy lub innego celu. Dzięki nim poznaje się zasady obchodzenia się z bronią, ćwiczy się celność oraz bezpieczenie rozpoczyna się przygodę ze strzelectwem. Na broni gładkolufowej ćwiczą przyszli sportowcy, którzy często zdobywają liczne puchary i nagrody. Dowiedz się więcej o broni gładkolufowej.
Broń gładkolufowa – charakterystyka
Broń gładkolufowa jest bronią palną, w której przewód lufy jest pozbawiony gwintu. Brak gwintowania sprawia, że wystrzeliwane pociski nie są wprowadzane w ruch obrotowy. Gładkościenny przewód w lufie jest stosowany między innymi w działach bezodrzutowych, armatach czołgowych, granatnikach, moździerzach i pistoletach sygnałowych. Do broni gładkolufowej należą również strzelby myśliwskie.
Broń gładkolufowa jest wybierana również przez sportowców, którzy biorą udział w zawodach strzeleckich. To właśnie ta grupa stawia na gładkolufowe strzelby znacznie częściej niż inni.
Broń gładkolufowa kiedyś i dziś
Pierwsze strzelby strzeleckie produkowano wyłącznie jako broń gładkolufową. Powodem takiego trendu były trudności konstrukcyjne związane z gwintowanem luf. Gwintowane strzelby były znacznie droższe, przez co niewiele osób mogło pozwolić sobie na jej zakup. Kłopot stanowił również sam kształt używanych kiedyś pocisków. Dawne naboje były kuliste, przez co trudniej wprowadzało się je w ruch obrotowy.
W XIX wieku postęp technologiczny umożliwił produkcję broni gwintowanej na masową skalę. Jej wyższość nad bronią gładkolufową udowodniono ostatecznie w czasie wojny krymskiej w latach 1853-1856. Obecnie broń gładkolufowa jest popularna głównie pośród sportowców i myśliwych.
Jak wybrać strzelbę gładkolufową dla siebie?
Wybór broni gładkolufowej powinien zależeć od kilku czynników. Pierwszą kwestią jest sposób użycia broni. Strzelby myśliwskie, sportowe oraz używane do tłumienia zamieszek przez policję nie mają gwintowanych luf. Jeśli szuka się strzelby lub pistoletu do innego użytkowania, można postawić na broń z gwintowaną lufą.
Podczas mierzenia konkretnej strzelby powinno się zwrócić uwagę, czy podczas mierzenia się do strzału z zamkniętymi oczyma, uchwyci się cel dokładnie na linii oko – muszka. Na taki stan rzeczy ma wpływ kilka elementów: długość kolby, pochylenie, rodzaj chwytu, odchylenie od pionu i awantaż. Ważna jest również masa strzelby. Trudno wyobrazić sobie, by drobna kobieta dała radę dźwigać strzelbę o dużej wadze.
Dobrym rozwiązaniem jest przymierzenie strzelby przed zakupem. W broni przymiarowej znajdują się regulowane przeguby. Dodatkowo można podnosić i wysuwać w nich różne elementy, co pozwala dobrać strzelbę do długości ramion, wzrostu itp. Jeśli nie przymierzy się broni, może okazać się, że jej osada jest zbyt długa lub zbyt krótka. W pierwszym przypadku strzały będą padać za wysoko, w drugim dojdzie do ich zaniżenia. Dodatkowo warto pamiętać o sile odrzutu. Broń na silną amunicję jest ciężka, dlatego trudniej ją utrzymać. Wysoka masa jest jednak niezbędna, by celnie strzelać silniejszymi nabojami.
Najlepiej zapytać o pomoc pracownika takiego sklepu, on będzie potrafił doradzić najlepiej.